DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
wydatki na kulturę w 2023 r.
3 943 100 zł
+31,46%
do roku 2022
Dotacja dla miejskiego domu kultury
w 2023 r.
1 006 200 zł
+0,42%
do roku 2022
Stypendia burmistrza Rumi
w kategoriach literatura, muzyka i śpiew, sztuki plastyczne oraz prac artystycznych
Trzynastu utalentowanych rumskich uczniów zostało nagrodzonych stypendiami burmistrza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, muzyki, śpiewu, sztuk plastycznych oraz teatru i filmu. Wszyscy są laureatami konkursów o zasięgu regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym.
Nagrody finansowe i gratulacje zostały wręczone stypendystom 24 listopada w Miejskim Domu Kultury w Rumi. W uroczystości wzięli udział rodzice i bliscy nagrodzonych, dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także samorządowcy. Stypendia wręczali wspólnie wiceburmistrz Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Teresa Hebel oraz dyrektorka Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Książąt Pomorskich w Rumi Lucyna Penkowska.
Łączna pula nagród finansowych wyniosła 10.000 zł, a ich wysokość wahała się od 500 do 1.500 zł.
Stypendyści Burmistrza Rumi w kategorii literatura:
Martyna Pasek (uczennica Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej) – uzyskała tytuł laureata w IV Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”, uzyskała tytuł laureata w Międzynarodowym Konkursie Literackim dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”, zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Słowa Tischnera,
Zuzanna Setla (uczennica Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej) – uzyskała wyróżnienie w etapie międzyszkolnym I Wojewódzkiego Konkursu „Klucz do Lektury”,
Wanda Krupska (uczennica Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej) – uzyskała dwa wyróżnienia w 25. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza,
Jan Śledź (uczeń Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej) – zdobył wyróżnienie w IV Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”.
Stypendyści Burmistrza Rumi w kategorii muzyka, śpiew:
Hanna Myślińska (uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich) – zajęła II miejsce w II Powiatowym Konkursie Piosenki Filmowej i Musicalowej w kategorii piosenka filmowa,
Emilia Brzozowska (uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego) – zajęła II miejsce w XXVII Ogólnopolskiej konfrontacji Wiolonczelowej im. Zdzisławy Wojciechowskiej, uzyskała tytuł laureata za zajęcie III miejsca w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym, uzyskała tytuł laureata II nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych, uzyskała wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym, uzyskała wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Kowalewie Pomorskim.
Stypendyści Burmistrza Rumi w kategorii sztuki plastyczne:
Julia Zmuda (uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Świętej Rodziny) – zajęła I miejsce w X Konkursie na Najładniejszą Kaszubską Szopkę Bożenarodzeniową,
Lena Kwiecień (uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego) – zajęła II miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Artystyczno-Językowym na Najładniejszy Folder w Języku Angielskim „I love New York”,
Alicja Kałędkiewicz (uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 im. ks. Stanisława Ormińskiego) – zajęła II miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tajemniczy ogród – woda”, uzyskała wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Książka pięknie zilustrowana – LAS”, zajęła II miejsce w X Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Rytm i Melodia”, uzyskała grand prix w XXIX Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym w kategorii kartka świąteczna – techniki plastyczne, zajęła II miejsce w X Konkursie na Najładniejszą Kaszubską Szopkę Bożonarodzeniową,
Aniela Maszota (uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich) – zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Trako Dzieciom – „Pociągiem na wakacje”,
Yana Besh (uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 im. ks. Stanisława Ormińskiego) – zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Trako Dzieciom – „Pociągiem na wakacje”,
Mikołaj Żornaczuk (uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego) – zdobył tytuł laureata I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Internetowym Digi Form Art 2022,
Julia Żornaczuk (uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego) – zdobyła tytuł laureata I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Internetowym Digi Form Art 2022.
wydarzenia kulturalne w 2023 r.
zorganizowane lub współorganizowane przez miejski dom kultury w Rumi
W 2023 r. Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosił mieszkańców do spotkań z teatrem, książką, wierszem, obrazem, fotografią i tańcem. Obfitował on w wiele nowości, ale przede wszystkim udanych imprez w siedzibie MDK Rumia jak i w plenerze. Oferta przygotowana przez placówkę była dopasowywana do każdej grupy wiekowej, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Miejski Dom Kultury w Rumi zapraszał najmłodszych na Bajkospotkania, podczas których znane głosy czytały dzieciom. Było też kilka okazji do spotkań ze znaną dziecięcą pisarką Mają Strzałkowską, która zrealizowała detektywistyczny Dzień Dziecka i pod koniec roku razem z dziećmi rozwikłała najnowszą zagadkę ze swojej trzeciej książki „Julka i Szpulka. Wróbel, który za dużo ćwierkał".
Placówka kontynuowała zajęcia skierowane do dzieci w wieku 0-4 lata, czyli „Śpiewanki". Anna Kozub, w myśl hasła Roztańczona Rumia uwrażliwia na taniec rumian od najmłodszych lat. Nieco starsze dzieci kształciły swoje taneczne umiejętności w ramach sekcji rytmiczno-tanecznej prowadzonej przez Katarzynę Plichta. Śpiewem dla dzieci w wieku szkolnym zajmował się Krzysztof Brzozowski. Jego Międzyszkolny Chór Dziecięco-Młodzieżowy występował podczas ważnych miejskich uroczystości. Sekcja plastyczna prowadzona przez Beatę Went po raz kolejny odniosła wiele sukcesów, biorąc udział w konkursach rangi powiatowej, wojewódzkiej, a nawet międzynarodowej. Podopieczne Beaty Went na koniec roku za swoje sukcesy zostały nagrodzone stypendium Burmistrza Rumi. W ofercie MDK Rumia pojawiły się także dodatkowe indywidualne zajęcia ze śpiewu, kształcenia słuchu, gry na pianinie, a także aktorskie.
Podczas ferii zimowych, jak co roku, dzieci bawiły się na basenie oraz na zajęciach kreatywnych, były też wyjazdy na wycieczki i ognisko z kiełbaskami. W wakacje zostały przygotowane półkolonie „Akademia Pana Kleksa". Znalazła się też propozycja dla starszej młodzieży - praca z ruchem, emocjami, tańcem i elementami aktorstwa, podsumowane nagraniem profesjonalnego klipu oraz kolonie w ośrodku wczasowym w Gołuniu.
W okresie letnim rumianie mogli wybrać się na "Letni House i Zimne Lody”, „Jarmark Kaszubski", koncerty z cyklu „Kultura pod chmurką", które odbyły się w Lesie na tzw. Strzelnicy i na Janowskich Błoniach. Latem w parku Starowiejskim odbył się również „Festiwal O'Polski" - ogólnokrajowe wydarzenie popularyzujące polską muzykę. W sierpniu park Starowiejski zmienił się na jedną noc w namiotowe miasteczko. "Miejski Camping w Noc Spadających Gwiazd” po raz kolejny zagościł w kalendarzu imprez MDK Rumia. W Parku Starowiejskim trzykrotnie odbyła się również Rumska Szafa Otwarta. To efekt współpracy ze Stowarzyszeniem Ludzi Aktywnych oraz Stowarzyszeniem Pomóż Sąsiadowi.
MDK ponownie szukał wśród mieszkańców najlepszych głosów. W konkursie "Rumski Wokal" wzięli udział młodzi i utalentowani, w 2023 r. nie tylko z Polski. Finaliści projektu mieli okazję śpiewać podczas organizowanych przez jednostkę wydarzeń muzycznych, w tym podczas niezwykłego koncertu z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości „Tobie, Ojczyzno!". Tradycyjnie w ciągu roku szkolnego odbywają się Lekcje z Kulturą, podczas których aktorzy Pomorskiego Teatru Nobilis edukują, uwrażliwiają na sztukę dzieci i młodzież poprzez spektakle teatralne.
Teatr działający przy Miejskim Domu Kultury w Rumi w 2023 r. przygotował dwa spektakle.
„Wielkie porządki Cioci Utylii" w reżyserii Agnieszki Skawińskiej - edukacyjna bajka muzyczna skierowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym została wsparta przez Urząd Miasta Rumi i wpisała się w działania proekologiczne.
Dla uczniów starszych klas aktorzy w ramach Lekcji z Kulturą prezentowali sztukę „Fredro. Lubię To!" (reż. Piotr Lewicki), która w zabawny i lekki sposób przybliża teksty Aleksandra Fredry, a wszystko to w roku poświęconym temu znakomitemu komediopisarzowi. Pomorski Teatr Nobilis wystawiał również swoje dotychczasowe spektakle („Obóz" oraz „O Witce, co chciała być stolemką“) nie tylko w Rumi, ale też poza jej granicami, odwiedzając Hel, Gdynię, Gdańsk, czy Janikowo w województwie kujawsko-pomorskim. Pomorski Teatr Nobilis swoje sztuki w Rumi prezentuje na scenie Fundacji „Dla Was", która mieści się w Janowie przy ul. Pomorskiej.
Pod dyrekcją Marzeny Graczyk pracują i występują chór kaszubski Rumianie, żeński zespół wokalny MUZAika oraz zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku Vox Universum. W 2023 r. działalność tych zespołów bardzo się rozwinęła. Chór Rumianie odwiedzał szkoły i przedszkola, prezentując żywą lekcję kaszubskiego, natomiast MUZAika koncertowała z bogatym repertuarem nie tylko na scenie MDK Rumia, ale także na hali MOSiR, w rumskiej bibliotece oraz w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku.
Nowością, która zagościła w urokliwym Dworku Pod Lipami, jak zwykło się mówić o budynku MDK Rumia, są Tańce Dworskie prowadzone przez historyk sztuki, panią Annę Pawlak. To propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się tańców dawnych, ale też poznać ich historii.
Wielkim hitem 2023 r. okazał się Festiwal Pojazdów Nieznanych, Nieudanych i Zapomnianych. Na Scenie Letniej MDK Rumia występowali znani z internetu komentatorzy i znawcy czterech kółek, a Park Starowiejski wypełniły zabytkowe auta, które charakteryzowały się swoją oryginalnością w historii motoryzacji.
Przygodę z psami i ich właścicielami w MDK kontynuowała profesjonalna behawiorystka Karolina Orzeszke, zapraszając na „PSlEniedziatki" przy MDK Rumia oraz Sobotnie spacery socjalizacyjne na Błoniach Janowskich. W maju placówka ponownie współorganizowała imprezę "Psoty na Błoniach", która przyciągnęła rzesze miłośników czworonogów.
Wernisaże, koncerty i wieczory autorskie przyciągają do Rumi znanych artystów. W mijającym roku występowali między innymi: Leszcze w ramach Uroczystego Koncertu z Okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn, Dariusz Wójcik, Gooral, Dża Dża Dziady, Mateusz Maciołek w Koncercie Chopinowskim, Beat Back wykonujący przeboje Beatlesów. Swoje prace malarskie prezentowały stowarzyszenia oraz indywidualni artyści. Mieszkańcy byli zapraszani na wieczory literackie i fotograficzne.
Rowerzyści sezon w 2023 r. rozpoczęli w maju. Przez kilka miesięcy, aż do września zorganizowali 10 wycieczek, w których uczestniczyli przedstawiciele rożnych grup wiekowych. Dystans, na jakim organizowane są wycieczki jest dostosowany do możliwości osób również bez większego doświadczenia. Działalność grupy rowerowej ma za zadanie promować ruch dla każdego.
W MDK Rumia spotykają się też organizacje: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Emerytów i Rencistów, TKKF Senior, Polski Związek Wędkarstwa, Koło Łowieckie Bażant oraz emerytowani nauczyciele.
Najważniejsze wydarzenia kulturalne w 2023 r.
KONCERT "TOBIE, OJCZYZNO!"
Koncert "Tobie, Ojczyzno!" odbył się na zakończenie rumskich obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło: trzech tenorów Grandi Voci, wokaliści Rumskiego Wokalu 2023, Międzyszkolny Chór Dziecięco-Młodzieżowy MDK Rumia, Pomorska Orkiestra Symfoniczna oraz Zespół Śpiewaczy św. Cecylia, wszyscy pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego. Uroczystego poloneza zatańczył Zespół Tańca SPIN - MOSiR Rumia.
Koncert honorowym patronatem objął burmistrz Michał Pasieczny. Wydarzenie odbyło się w hali MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
KONCERT ZESPOŁU FEEL Z OKAZJI MAJÓWKI W RUMI
Główną atrakcją obchodów Majówki w 2023 r. był koncert zespołu Feel. Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium. Po mszy nastąpiło przejście pod pomnik H. Derdowskiego i J. Wybickiego gdzie miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów. Część rozrywkowa obchodów została zorganizowana na kompleksie boisk wielofunkcyjnych przy ul. Bukowej i rozpoczęła się meczem piłki nożnej (Trójmiasto – Rumia), a jej kulimacyjnym momentem był koncert zespołu Feel. Wśród dodatkowych atrakcji były: stoiska handlowe i gastronomiczne, dmuchańce, minizoo, pokaz gołębi pocztowych.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Urząd Miasta w Rumi oraz MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
LETNIE GRANIE
Kompleks boisk przy ul. Bukowej na jeden dzień stał się kulturalnym centrum miasta. Właśnie na tym obiekcie w sobotę 8 lipca 2023 r. odbyło się Letnie Granie w Rumi. Serwowane przez kilka godzin uliczne jedzenie oraz wykonywana na żywo muzyka przyciągnęły tysiące osób. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny.
JARMARK KASZUBSKI
Miejski Dom Kultury w Rumi oraz członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wspólnie zorganizowali 29. Jarmark Kaszubski. Wydarzenie odbyło się 6 sierpnia 2023 r. w parku Starowiejskim. Nawet opady deszczu i groźne pomruki burzy nie przeszkodziły mieszkańcom w świętowaniu.
O godzinie 15:00 festyn otworzył damsko-męski Chór Kaszubski „Rumianie”, następnie scenę przejęli członkowie kapeli Czarne Kapelusze. Po nich wystąpił gdyński zespół Fala, Bazuny z Żukowa, Siebie Warci oraz laureaci tegorocznej edycji konkursu „Rumski Wokal”. Gwiazdą wieczoru był warszawsko-wrocławski kwartet Beat Back, który przywiózł do Rumi największe hity zespołu The Beatles.
Na obchodach nie mogło zabraknąć przedstawicieli rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Prezes Józef Lanc oraz pozostali członkowie tej społeczno-kulturalnej organizacji przygotowali stoisko, przy którym można było zakupić regionalne pamiątki, odnaleźć prasę kaszubską, książki oraz gadżety związane z Kaszubajkami – bohaterami serii dla najmłodszych autorstwa Andrzeja Lanca. Na szczególną uwagę zasłużyła rekordowo duża tabakiera, wykonana własnoręcznie przez obecnego na jarmarku Waldemara Śliwińskiego.
W trakcie występów mieszkańcy mogli wziąć udział w licznych konkurencjach: zagrać o puchar prezesa rumskiego ZKP w turnieju Baśki (tradycyjna kaszubska gra karciana), namalować portret „polskiego patrioty i króla Kaszubów” Antoniego Abrahama oraz spróbować swoich sił w mistrzostwach wbijania gwoździ. Wśród atrakcji tradycyjnie pojawił się kaszubski słup, po którym śmiałkowie mogli się wspinać. Był on mokry po deszczu, co stanowiło dodatkowe utrudnienie, ale chętnych do udziału w tej konkurencji nie zabrakło. Przez cały jarmark można też było odwiedzić stragany z lokalnymi przysmakami i rękodziełem. Uroczystość zamknął rozpoczęty o godzinie 21:00 występ DJ-a, a przygotowane przez niego mechaniczne brzmienia okazały się głośniejsze niż powracająca co jakiś czas burza.
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI RELIGIJNEJ IM KS. STANISŁAWA ORMIŃSKIEGO
35. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego odbył się w dniach 19-21 października 2023 r., w wyjątkowej dla Rumi chwili - w roku poprzedzającym 800-lecie miejscowości. Z tej okazji organizatorzy, wspólnie ze Społecznym Komitetem Obchodów 800-lecia Rumi, postanowili wzbogacić dorobek kultury muzycznej o nowe utwory związane z jubileuszem ogłaszając konkurs kompozytorski Rumina 800. Kompozytorzy mieli za zadanie stworzyć utwór artystyczny do tekstu prof. Kazimierza Nowosielskiego - Pieśń pochwalna. W konkursie zwyciężył kompozytor z Bydgoszczy, Mikołaj Gąsiewski. Prawykonanie zwycięskiego utworu nastąpi podczas uroczystości w 2024 r.
RUMSKI DZIEŃ SENIORA
Z okazji Rumskiego Dnia Seniora 2023 w hali MOSiR-u wystąpił Robert Janowski. Koncerty odbyły się 22 października o godzinie 15:00 i 17:30. Na wydarzenie zaprasza burmistrz Michał Pasieczny.
Robert Mariusz Janowski – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy, lektor. Z wykształcenia lekarz weterynarii. W latach 80. był liderem zespołów rockowych: Sekcji Z, Oddziału Zamkniętego czy ZOO. Ogólnopolski rozgłos przyniosły mu występy w musicalu Metro. W latach 1997-2018 prowadził teleturniej Jaka to melodia?. Zdobywca Złotej Telekamery i wielokrotny laureat Wiktorów.
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Rumia hucznie świętowała 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzydniowe lokalne obchody, dzięki zaangażowaniu wielu organizacji i miejskich jednostek, rozpoczęły się od wspólnego ogniska, a zakończyły patriotycznym koncertem. Punktem kulminacyjnym była parada, w której uczestniczyły setki osób i dziesiątki pojazdów z różnych historycznych rozdziałów.
JARMARK ŚWIĄTECZNY
Setki odwiedzających, trzy popołudnia, wieczory pełne świątecznych atrakcji i kilkudziesięciu wystawców z rękodziełem, upominkami oraz gastronomią w kameralnym parku Starowiejskim – tak bawiliśmy się i spędzaliśmy czas w weekend, od 15 do 17 grudnia na rumskim Jarmarku Świątecznym. To była już szósta edycja wydarzenia, które wprowadza nas w nastrój nadchodzących Świąt.