GOSPODARKA
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:
1 370 zł
-12,60%
do roku 2022
6 527
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
899
Liczba wniosków
o wpis do REGON
424
Liczba wniosków
o wypis z REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2023 r.
Wyrazem dążenia władz Miasta Rumi do zwiększania potencjału gospodarczego gminy jest m.in. utrzymanie w 2023 r. po raz kolejny stawek podatku od środków transportowych, które są nawet o połowę niższe od stawek maksymalnych. Szczególnie premiowane są pojazdy spełniające normy ekologiczne.
Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową miasta, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.
Korzystne uwarunkowania dla biznesu potwierdzają dane o liczbie osób prowadzących działalność gospodarczą wpisanych w 2023 r. do rejestru REGON. Liczba podmiotów w REGON oraz osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosła aż o 6,2%.
wspieranie i Rozwój przedsiębiorczości
wydarzenia
I Rumski Wieczór Biznesu
Pierwsze z corocznych spotkań biznesowych dla przedsiębiorców funkcjonujących w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem firm działających w parku przemysłowym w Rumi.
Celem spotkań jest networking przedsiębiorców i tworzenie lokalnego rynku wymiany produktów i towarów. Przedsiębiorcy podczas spotkania mogli również porozmawiać z instytucjami otoczenia biznesu czy podmiotami finansującymi. Oficjalnymi Partnerami I Rumskiego Wieczoru Biznesu byli: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.
Spotkanie networkingowe z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Klastrze Technologii Wodorowych
Prezentacja dla Klastra Wodorowego nowych inwestycji w strefie przemysłowej w Rumi, w tym budowy hali magazynowo – produkcyjnej oraz działania na rzecz rozwoju branży offshore wind. Dyskusja z firmami klastra na temat potencjalnej współpracy przy rozwijaniu projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Targi Edukacyjne EDU OFFSHORE WIND
Największe w regionie Morza Bałtyckiego Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND. Oprócz Rumia Invest Park, sygnatariuszami umowy byli: Co-Made Sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Gdańskie SA., Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej. Partnerami Wydarzenia byli Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk.
Targi miały pokazać mini. ścieżki kariery w branży offshore. W czasie ich trwania spotykała się młodzież szkół średnich, studenci i uczniowie szkół podstawowych z ponad 80 wystawcami.
Na Targi EDU OFFSHORE WIND składały się prezentacje, panele dyskusyjne, debaty, warsztaty i pokazy na 2 halach Centrum Kongresowo-Wystawienniczego AMBEREXPO.
Wydarzenie odwiedziło ponad 5.000 uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych ze 160 nauczycielami, prawie 400 studentów i kilkuset przedstawicieli branży morskiej, stoczniowej i offshore - z kraju i z zagranicy.
Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW 2023) w Brukseli
Prezentacja przez Prezes Rumia Invest Park, Agnieszkę Rodak celów i zrealizowanych już zadań na rzecz Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi.
Nadrzędną funkcją Centrum Kompetencji będzie rola parasola - punktu informacyjnego w wielu aspektach na temat morskiej energetyki odnawialnej. Centrum ma być również miejscem praktycznej nauki zawodu dla uczniów szkół technicznych i branżowych, jak również miejsce szkoleń dla dorosłych oraz ma stanowić zaplecze przeznaczone do testowania i wdrażania innowacyjnych technologii dla energetyki odnawialnej.
Tydzień Regionów i Miast- Bruksela
Reprezentacja Miasta Rumi i spółki miejskiej Rumia Invest Park szukała możliwości finansowania dla projektów oraz zapoznawała się z polityką europejską w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Przedstawicielki Rumia Invest Park wzięły także udział w warsztatach związanych z rozwojem kadr dla offshore zorganizowanych przez organizację WindEurope.
Targi Expo Real w Monachium
Udział w targach nieruchomości Expo Real w Monachium.
Podczas targów zaprezentowano ofertę terenu inwestycyjnegov o powierzchni 7ha w Rumi. Wspólnie z Rumią swoją ofertę inwestycyjną na targach prezentowały Miasta Gdynia, Gdańsk oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Pomorskie stoisko zostało zorganizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza w ramach inicjatywy Invest in Pomerania.
Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Offshore Wind Poland Conference 2023
Spółka Rumia Invest Park wzięła udział w obradach okrągłego stołu na temat branży morskiej energetyki wiatrowej, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w kadry – podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Offshore Wind Poland Conference 2023. Bardzo mocno zostało podkreślone, że rozwój każdego sektora, a szczególnie nowego jakim jest morska energetyka wiatrowa nie może odbyć się bez współpracy i dialogu wszystkich zainteresowanych stron, a formuła okrągłego stołu idealnie nadaje się właśnie do dialogu i dyskusji o wyzwaniach.
Konferencja w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu na temat zapotrzebowania na kadry w sektorze offshore wind
Rumia Invest Park przekazała uczniom i studentom WSAiB Gdynia wiedzę na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i sytuacji kadrowej w branży. Była rozmowa o zapotrzebowaniu sektora MEW na wykwalifikowane kadry, o niezbędnych kompetencjach oraz gdzie i jak je zdobyć.
Służyć temu powinno Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi niezbędne do szkolenia zawodowego i dalszego szerzenia wiedzy na temat energetyki odnawialnej.
XIV Konferencja Qualitas
Konferencja zorganizowana przez studentów z Naukowego Koła Jakości i Produktywności oraz naukowców z Katedry Zarządzania i Jakości z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Prezes Rumia invest Park, Agnieszka Rodak przedstawiła założenia energetyczne budowanej przez spółkę hali modułowej oraz zrealizowane już projekty na rzecz wspomagania rozwoju nowoczesnej energetyki w Rumi.
Forum Nowej Edukacji w Gdańsku
Konferencja została zorganizowana przez CIE Center for Innovative Education. Miasto Rumia i Rumia Invest Park byli partnerami wspierającymi Forum Nowej Edukacji.
Konferencja "Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej" Uniwersytet Morski
Na konferencji zostało podjęty temat możliwości praktycznej nauki zawodów i doszkalania dla uczniów szkół branżowych i techników w mającym powstać Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi.
Konferencja poświęcona promocji raportu Invest in Pomerania „Focus on Maritime Sector"
Prezes Rumia Invest Park, Agnieszkę Rodak prowadziła panel dyskusyjny na temat kształtowania nowych talentów w sektorze morskim.
Promocja książki o koncepcjach architektonicznych Miasta Rumia
Promocja książki o koncepcjach architektonicznych Rumi, gdzie będzie mieściło się Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Publikacja jest efektem wzorcowej współpracy studentów Politechniki Gdańskiej, biznesu oraz samorządu Miasta Rumia
Więcej informacji na stronie www.offshore-pomerania.com
Tereny inwestycyjne
Rumia jest położona w Dolinie Logistycznej, stanowiącej płaszczyznę współpracy gmin i kluczowych podmiotów publicznych, gospodarczych, edukacyjnych i innych stanowiących naturalne zaplecze portu morskiego w Gdyni.
Działania członków Doliny Logistycznej nakierowane są na zagospodarowanie odpowiednich terenów jako centrum usług transportowych, spedycyjnych, logistycznych i przemysłu morskiego (w tym offshore).
Park inwestycyjny znajduje się w północnej części Rumi, w bliskim sąsiedztwie Portu w Gdyni, drogi krajowej nr 6, lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Obwodnicy Trójmiasta oraz bocznicy kolejowej należącej do bazy paliw nr 21 w Dębogórzu. W bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest budowa drogi Via Maris, która połączy tereny Parku inwestycyjnego z Drogą Czerwoną i Portem w Gdyni. Teren inwestycji jest częścią Doliny Logistycznej Portu.
Planowany sposób zagospodarowania terenu daje możliwość rozwoju i tworzenia przedsiębiorstw z sektora MŚP, a także zakładów przemysłowych, usługowych czy firm logistycznych. Zarówno wielkość jak i położenie umożliwiają stworzenie elementów intermodalnego terminalu dla portu w Gdyni.
Do końca 2023 r. z tej możliwości skorzystało już 10 firm, z których część już wybudowała nowoczesne obiekty produkcyjno-magazynowe.
Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłowo-usługową w Rumi - etap II
W 2021 r. została podpisana umowa nr: RPPM.02.05.00-22-0002/20-00 o dofinansowanie Projektu: "Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłowo usługową w Rumi – etap II” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 2 Przedsiębiorstwa, Działania 2.5 Inwestorzy zewnętrzni współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przewodnim celem projektu jest zapewnienie lepszych warunków rozwoju przedsiębiorstw z sektora MSP poprzez zagospodarowanie pod inwestycje terenów obecnie nieużywanych.
Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 14.714.660,35 zł, z czego 3.398.656,38 zł stanowi dofinasowanie z budżetu środków europejskich.
Konsultacje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną
Konsultacje w temacie udzielania przez Strefę zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu nowych inwestycji. Konsultacje odbywają się również w trybie ciągłym, w przypadku zapytań ze strony inwestorów lub przedsiębiorców funkcjonujących poza terenem objętym działaniem Spółki Rumia Invest Park.
Wybudowanie i oddanie do użytku hali magazynowo-produkcyjnej przy ul. Krzemowej 8
W 2023 r. zakończono budowę hali magazynowo produkcyjnej o łącznej powierzchni zabudowy 3 717,46 m2. Hala zbudowana jest w konstrukcji stalowej, modułowej, z obudową z płyt warstwowych. Funkcjonalnie hala podzielona jest na 14 odrębnych modułów, każdy po ok. 250 m2 powierzchni użytkowej. Do budynku hali należy 6 kontenerów biurowo-socjalnych połączonych funkcjonalnie z wybranymi modułami. Hala posiada również budynek techniczny zawierający kotłownię, pomieszczenie teletechniczne oraz ogólnodostępną toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ponadto do infrastruktury hali należą:
kontener biurowy dla obsługi obiektu (portiernia),
wiata śmietnikowa,
abonencka stacja transformatorowa,
nadziemny zbiornik ppoż. z pompownią i stanowisko czerpania wody,
zbiornik retencyjny,
miejsca postojowe dla samochodów osobowych oraz ciężarowych,
miejsce do ładowania samochodów elektrycznych,
stojaki na rowery.
magazyn energii.
Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 24.930.496,11 zł, z czego 7.488.043,61 zł stanowi dofinasowanie z budżetu środków europejskich.
zarządzanie przestrzenią
64
Liczba MPZP
obowiązujących
2
Liczba planów
uchwalonych
+ 12 zmienionych MPZP
1 360
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
45,5%
Powierzchnia Miasta
objęta MPZP
Pokrycie Miasta Rumi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Kształtowanie polityki przestrzennej jest kompleksowe, co wpływa na właściwe kształtowanie i zachowanie ładu przestrzennego, a jednocześnie procesy inwestycyjne są szybsze i sprawniejsze.
Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Mieście Rumia blisko połowa powierzchni objęta jest MPZP, co roku jednak podejmowane są nowe uchwały w sprawie objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami oraz uchwały mające na celu dokonanie zmian w obowiązujących planach. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek miasta oraz zadowolenie mieszkańców.
W 2023 r. w Mieście Rumia wydano 16 decyzji o warunkach zabudowy oraz 5 decyzji dla inwestycji celu publicznego.
W 2023 r. uchwalono 2 nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dodatkowo podjęto 12 zmian MPZP.
Podjęto następujące uchwały dotyczące uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub ich zmian:
Nr L/674/2023 z dnia 30 stycznia 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w Rumi przy ul. Św. Józefa,
Nr LII/688/2023 z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w Rumi w rejonie ul. Gdańskiej, ul. Łużyckiej i ul. Oliwskiej,
Nr LII/689/2023 z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Rumi uchwalonego uchwałą Rady Miejskiej Rumi Nr XIV/214/2011 z dnia 27 października 2011 r. dla obszaru w rejonie ul. Warszawskiej, ul. Wileńskiej, ul. Gdańskiej i ul. Henryka Dąbrowskiego,
Nr LII/690/2023 z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Generała Władysława Andersa dla stref 17.M,18.M,U oraz 19.M,U.,
Nr LIII/709/2023 z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą Nr V/83/2019 Rady Miejskiej Rumi z dnia 28 marca 2019 r. w rejonie ul. Żeglarzy, dla strefy 02.MW,
Nr LIII/710/2023 z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Sobieskiego,
Nr LIII/711/2023 z dnia 17 kwietnia 2023 r. sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Rumi w rejonie pomiędzy ul. Sobieskiego, terenami kolejowymi i granicą z miastem Gdynia,
Nr LV/724/2023 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą Nr V/83/2019 Rady Miejskiej Rumi z dnia 28 marca 2019 r., dla obszaru położonego w Rumi, w obrębie 15, w rejonie ul. Dąbrowskiego, ul. Stoczniowców – ETAP II,
Nr LV/725/2023 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Rumi w rejonie pomiędzy ul. Jęczmienną a granicą administracyjną miasta Reda,
Nr LV/726/2023 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Rumi w rejonie granicy administracyjnej z miastem Reda dla stref A1.WS, A02.KDW, A2.MN,U1.,
Nr LV/727/2023 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Dębogórskiej i ul. Gdańskiej dla terenu oznaczonego symbolem 4.ZP.,
Nr LXIII/792/2023 z 30 listopada 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Sienkiewicza i ul. Okrężnej dla terenu oznaczonego symbolem C3.UP.,
Nr LXIII/793/2023 z 30 listopada 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Centrum” w Rumi – ETAP II,
Nr LXIII/794/2023 z 30 listopada 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą Nr VIII/80/2011 Rady Miejskiej Rumi z dnia 28 kwietnia 2011 r. dla stref A8.MW,U1 i A9.MN,MW,U1.
TERENY ZIELONE
W Rumi znajduje się kilka parków miejskich, w tym Park Starowiejski i Park Żelewskiego przy kościele parafialnym pw. św. Jana z Kęt. Zieleń w mieście występuje również wzdłuż Zagórskiej Strugi oraz w zieleńcach, na terenie osiedli i wzdłuż ulic.
W granicach miasta rosną również lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego otaczające z trzech stron dzielnicę Szmeltę położoną w dolinie Zagórskiej Strugi. TPK utworzono w celu ochrony krajobrazu polodowcowego, powstałego podczas ostatniego zlodowacenia pomorskiego. Na terenie Parku występują torfowiska i jeziora, głazy narzutowe oraz doliny polodowcowe, w których płyną liczne tutaj potoki i strumienie.
Na styku dzielnic Szmelta i Zagórze znajduje się Góra Markowca z bunkrem oraz punktem widokowym na szczycie, z którego podziwiać można panoramę miasta.
NASADZENIA W 2023 R.
227 szt.
DRZEWA
4 165 szt.
KRZEWY
1 853 szt.
BYLINY
1 472 szt.
TRAWY OZDOBNE
zielona rumia
W 2023 r. podejmowano szereg akcji mających na celu ochronę środowiska i edukację ekologiczną mieszkańców Miasta w zakresie gospodarowania odpadami i ochrony środowiska naturalnego. Wśród wydarzeń, które miały miejsce wymienić można m.in.:
Miejska akcja „Zieleń na mur-beton”– dzięki lokalnym przedsiębiorcom, którzy sfinansowali i własnoręcznie dokonali części nasadzeń w Rumi przybyło 61 drzew oraz nowa rabata z nasadzeniami wieloletnimi o łącznej wartości 85.750,00 zł,
Miejskie akcje wymiany elektroodpadów i makulatury na sadzonki,
Festyn „Czysta Rumia- edycja 2023” – tworzenie budek dla ptaków, przygotowywanie toreb wielorazowych na zakupy, koło fortuny, prezentacja pojazdów wywożących odpady, ekologiczne gry i warsztaty oraz sprzątanie miasta,
Program edukacji ekologicznej – dzięki wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi dzieci w wieku 3 do 7 lat będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności, uczestnicząc w zajęciach, warsztatach oraz wydarzeniach dotyczących ekologii. W I edycji, która zakończyła się w czerwcu wzięło udział 1.604 uczestników, a w II edycji, która rozpoczęła się w październiku bierze udział 2.211 uczestników,
Murale na elewacjach stacji transformatorowych jako sposób na propagowanie szeroko rozumianej segregacji odpadów,
„Rowerowy Maj” - udział Miasta w ogólnopolskiej akcji propagującej rower jako środek transportu, w której wzięło udział 2.104 uczestników (dzieci z przedszkoli i klas I-III),
„Maluchy na rowery” – akcja promująca rower jako środek transportu, w trakcie której blisko 250 dzieci w wieku od 3 do 6 lat przemierzyło około 1 km trasę na rowerach, a podczas Wieczornego przejazdu rowerowego – 600 osób przejechało 5 km trasę prowadzącą głównymi ulicami miasta,
Ekologiczna kampania promująca segregację odpadów – w przestrzeni miejskiej pojawiły się plakaty zachęcające do segregacji odpadów oraz wyemitowano spoty w radiu,
Program „Jerzyk – pogromca komarów” - działanie kontynuowane, w ramach którego w 2023 r. w czterech lokalizacjach zamontowano głośniki, wabiące ptaki do zasiedlenia zamontowanych budek. Pod koniec roku stwierdzono obecność pierwszych ptaków na budynku SP nr 9. W ramach realizacji programu gmina prowadzi regularną współpracę z ornitologiem.
Ponadto realizowano:
Działania wspierające ochronę zwierząt zarówno wolnożyjących kotów oraz psów i kotów właścicielskich poprzez finansowanie z budżetu miasta zabiegów sterylizacji/kastracji, niezbędnego leczenia i znakowania oraz zakupu karmy dla zwierząt,
Inwentaryzację pomników przyrody zlokalizowanych w granicach administracyjnych gminy, w tym skontrolowano stan zachowania drzew,
Ogródek edukacyjny o tematyce odpadowej - zbudowany przy ul. Malinowej.
"Zieleń na mur beton" - Akcja sadzenia drzew w Rumi
17.11.2023 r.
Związani z Rumią przedsiębiorcy zakupili 61 drzew, a część własnoręcznie zasadzili w miejskiej przestrzeni.
Była to druga edycja miejskiej akcji społecznej „Zieleń na mur-beton”, w ramach której związani z miastem partnerzy sfinansowali zakup roślin, tym razem o łącznej wartości prawie 86 tysięcy złotych.
Drzewa pojawią się wzdłuż ulic: Dąbrowskiego, Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, Kosynierów, Partyzantów i Garbarskiej. Są to wierzby białe, wiśnie, platany, lipy drobnolistne i klony srebrne – gatunki mające największe szanse na przetrwanie w miejskich warunkach.
sadzimy drzewa
Sadzenie drzewa z przedszkolakami
Sadzenie drzewka okolicznościowego przez mieszkańców
ul. Dokerów Stoczniowców
ul. Partyzantów
ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego
ul. ul. Żwirki i Wigury
ul. Zdrojowa
Akcja „Sadzonka za odpady” 2023
Urząd Miasta Rumia, wraz z Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, PUK Rumia oraz MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zorganizował kolejną miejską zbiórkę elektroodpadów i makulatury. Każdy, kto przyniósł odpowiednią ilość śmieci, otrzymał w zamian rośliny przeznaczone do sadzenia. Wśród wręczanych uczestnikom akcji roślin znajdą się: róże, hortensje, trawy ozdobne (np. rozplenica, miskant, trzcinnik, lasecznica, juka), byliny (np. kocimiętka, rudbekia, jeżówka, szałwia, lawenda, rozchodnik, barwinek), fiołki i wrzosy.
sprzątamy i segregujemy śmieci
Czysta Rumia- edycja 2023”
sadzimy krzewy i kwiaty
Dworzec Centrum
Eko-skwer przy ul. Gdańskiej
ul. Garbarska
ul. Malinowa
Kwiaty w donicach
Ogród miododajny ul. Dębogórska
Park przy ul. Filtrowej
Petla przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego
Park przy ul. Filtrowej
Plac przy ul. Pomorskiej etap 1
Zielona wyspa
Rabaty - kolorowe puzzle
Rabata miododajna w parku przy ul. Filtrowej
Rabata miododajna w parku przy ul. Filtrowej
Rabata na osiedlu przy ul. Gierosa
Rabata park przy ul. Filtrowej
Rabata w parku Starowiejskim
Rondno 25-lecia Solidarności
Rondo Armii Krajowej
Skwerek przy ul. Wybickiego
Warzywnik przy Szkole Podstawowej nr 6
Kosimy trawniki miejskie
Mierzymy drzewa
rowerowy maj w rumi
maluchy na rowery i wieczorny przejazd
Emocje w obiektywie
budujemy Zielone przystanki
ekomurale - Segreguj śmieci razem z nami
Murale w obiektywie
promujemy segregację śmieci i dbałość o czystość w mieście
Wiaty przystankowe ul. Starowiejska
Ciąg spacerowy przy ul. Dębogórskiej
Opieka nad zabytkami
Realizacja 2023 r.:
W 2023 r. kontynuowane były prace nad aktualizacją Gminnej Ewidencji Zabytków i Gminnego Programu opieki nad zabytkami jednak aktualizacja nie została ukończona.
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzje:
5 lipca 2023 r. o wpisaniu do rejestru zabytków województwa pomorskiego pod nr A-2012 nowego obiektu z Rumi –Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św.,
12 grudnia 2023 r. o wpisaniu do ewidencji zabytków budynku mieszkalnego przy ul. Ceynowy 2.
Prezentacja prac studentów Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej dotyczących rewitalizacji obszaru Placu Kaszubskiego, Placu Wolności i ulic Kościelnej i Lipowej w Rumi.
Urząd Miasta Rumi po raz kolejny nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską. Tym razem zadaniem studentów było przygotowanie projektów związanych z zagospodarowaniem Placu Kaszubskiego i okolic.
W konkursie wzięło udział dziewięć grup, a autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody finansowe. Najciekawsze spośród zaprezentowanych rozwiązań zostaną wykorzystane przez urzędników między innymi do zrewitalizowania historycznej kolebki miasta.