SAMORZĄD Miasta Rumi

WŁADZE Miasta Rumi

Michał Pasieczny

Burmistrz Miasta Rumi

Ariel
Sinicki

I Zastępca Burmistrza Miasta Rumi

Piotr Wittbrodt

II Zastępca Burmistrza Miasta Rumi

Marcin Kurkowski

Sekretarz Miasta Rumi

Celina
Pałasz

Skarbnik Miasta Rumi

Urząd Miasta Rumi


ul. Sobieskiego 7

84-230 Rumia

Sekretariat:


tel.: +48 58 679 65 00 

fax: +48 58 679 65 17 

urzad@um.rumia.pl 

Poniedziałek: 9:00-17:00

Wtorek: 7:30-15:30

Środa:  7:30-15:30

Czwartek: 7:30-15:30

Piątek: 7:30-15:30

RADA Miejska Rumi

Przewodniczący Rady Miejskiej:



Krzysztof Woźniak



Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej:



Maria Bochniak


Florian Mosa

Pozostali członkowie Rady Miejskiej:



Liliana Bareła-Palczewska


Piotr Bartelke


Bogdan Formella


Henryk Grinholc


Leszek Grzeszczyk


Teresa Hebel


Marcin Kaczmarek


Hanna Kawa


Leszek Kiersznikiewicz


Michał Kryża


Beata Ławrukajtis


Barbara Mallek


Lucyna Miotk


Magdalena Mrowicka


Anna Okrój


Karolina Rydzewska


Mateusz Socha


Tomasz Urbaniak-Dzienisz

Działalność Rady Miejskiej Rumi w 2023 r.

155

podjętych uchwał


41

interpelacji

9

zapytań zgłoszonych

do Burmistrza Miasta Rumi

Rumska Rada Seniorów

Przewodniczący RRS:



Mieczysław Grzenia



Wiceprzewodniczący RRS:



Renata Grzesiak



Sekretarz rRs:



Zbigniew Rachwald 

Pozostali członkowie RRS:


Irena Humla

Hanna Kawa

Hildegarda Kwella 

Kazimierz Liedtke 

Aleksandra Łukuć 

Krystyna Masalska-Mandelka 

Marian Miotke 

Józefa Obszyńska 

Bogumiła Raczkowska 

Grażyna Wołoszyk 

Urszula Żminko 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Rumia liderem powiatu wejherowskiego

Udział gmin w rankingu jest bezpłatny, a celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie samorządów wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz stosowanych praktyk. Oceniane są wszystkie gminy województwa pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Gdańska, Sopotu, Gdyni i Słupska. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny w Gdańsku. Eksperci przyznają lokaty, bazując na 16 wskaźnikach określających potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminy w sferze gospodarczej i społecznej. Są to między innymi: wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, koszty utrzymania administracji publicznej, wskaźnik zadłużenia, suma zdobytych dotacji, liczba działających firm czy środki finansowe przeznaczane na ochronę powietrza, wsparcie organizacji pozarządowych, oświatę i kulturę.

Regionalność klasyfikacji umożliwia wyróżnienie liderów w województwie i powiatach, a jego cykliczność pozwala na uchwycenie dynamiki zmian w samorządach. Na podstawie wyników powstają artykuły i analizy podsumowujące, które szczególnie w dłuższej perspektywie pokażą trendy w rozwoju gmin regionu

Tegoroczne nagrody zostały przyznane w kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi oraz liderzy województwa. 

Rumia znalazła się na pierwszym miejscu wśród liderów powiatu wejherowskiego.

miasto przyjazne seniorom

W Rumi seniorzy mogą spędzać przysłowiową „jesień życia” na rozwijaniu swoich pasji, zawieraniu nowych znajomości i korzystaniu z coraz szerszej oferty rekreacyjnej. 

O tym, że miasto rozumie ich potrzeby i wie, jak je spełniać może świadczyć wyróżnienie, które burmistrz Michał Pasieczny otrzymał od przedstawicieli Obywatelskiego Parlamentu Seniorów za działania na rzecz starszych mieszkańców oraz prowadzoną od lat politykę senioralną.

Osób powyżej 60. r życia jest w Rumi około 12 tysięcy. To, podobnie jak w innych polskich miastach i gminach, liczna grupa, która zgodnie z prognozami demograficznymi będzie w najbliższych latach nadal się powiększać.

Spełnienie potrzeb osób starszych będzie w przyszłości poważnym wyzwaniem dla każdego samorządu. Warto działać już teraz, realizując działania z myślą o seniorach – Rumia już od lat obrała tę drogę.

ranking "wspólnoty"

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowała ranking dotyczący wydatków bieżących na administrację. W budzącym emocje zestawieniu, przygotowanym przez zespół profesora nauk ekonomicznych Pawła Swianiewicza, Rumia zajęła 4. miejsce w kategorii miasteczek powyżej 15 tysięcy mieszkańców.

Między innymi dzięki szczegółowemu planowaniu gminnego budżetu, odpowiedniej polityce kadrowej oraz wprowadzaniu innowacyjnych i nieszablonowych rozwiązań Rumia zajęła 4. miejsce w kategorii miasteczek powyżej 15 tysięcy mieszkańców, przeznaczając 346,43 zł w przeliczeniu na mieszkańca.


Tak wysokie lokaty są zarezerwowane dla miast, w których wydatki bieżące na administrację są nawet trzykrotnie mniejsze niż w innych samorządach z tej samej kategorii. 

Klub Integracji Społecznej „Zagórze” nagrodzony 

Z okazji przypadającego 13 czerwca 20-lecia Ustawy o zatrudnieniu socjalnym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nagrodziło samorządy i podmioty ekonomii społecznej za trud i zaangażowanie w pracę. W gronie wyróżnionych znalazł się rumski Klub Integracji Społecznej „Zagórze”.


Nagrody zostały wręczone podczas 7. Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej, które odbyło się w siedzibie ministerstwa. Statuetkę z rąk wiceminister Anity Czerwińskiej odebrała w imieniu jednostki Gabriela Konarzewska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi.

brązowy samorządowy lider inwestycji

Ogólnopolska Wyszukiwarka Gospodarcza przyznała Rumi tytuł „Brązowego Samorządowego Lidera Inwestycji”. 


Nagradzając Rumię twórcy rankingu wzięli pod uwagę między innymi liczbę aktywnych w mieście firm, organizowanych przetargów czy zapowiedzi inwestycyjnych.

Samorządowy Lider Inwestycji to ogólnopolski ranking, którego zadaniem jest niezależna, obiektywna i wiarygodna ocena poziomu oddziaływania samorządów i jednostek samorządowych na aktywność inwestycyjną całego kraju.


Węzeł integracyjny w Rumi-Janowie nagrodzony Pomorskim Sztormem

W tegorocznej kategorii Sztorm Europejski – Infrastruktura nominowana została między innymi Rumia. Wybudowany w Janowie węzeł integracyjny konkurował  o statuetkę z: rozbudową portu jachtowego w Górkach Zachodnich (Gdańsk), budową nowoczesnego centrum informatycznego na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, montażem ponad 600 instalacji fotowoltaicznych w gminie Chojnice i rozbudową wejherowskiego szpitala. Ostatecznie to rumska inwestycja zdobyła najwięcej głosów.


Uroczysta gala, podczas której wręczono 9 statuetek przedstawiających tajemniczego dżentelmena niewzruszonego napierającym wiatrem, odbyła się 23 marca na 34. piętrze gdańskiego biurowca Olivia Star. W imieniu Rumi nagrodę odebrał burmistrz Michał Pasieczny.


Burmistrz Michał Pasieczny odznaczony przez strażaków

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rumi wyróżnili burmistrza Michała Pasiecznego srebrną odznaką honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego”.


Order został wręczony 3 lutego przez druha Wiesława Kornackiego, członka prezydium zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku, w asyście starszego brygadiera Jacka Niewęgłowskiego, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie, oraz druha Damiana Szredera, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rumi.

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego” jest odznaczeniem wojewódzkim. Stanowi wyraz uznania za męstwo, odwagę i szczególne zasługi w działaniach ratowniczych oraz w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Medal wręczany jest również osobom przyczyniającym się do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa na terenie województwa pomorskiego. Wyróżniane są także osoby, które poprzez działalność artystyczną, kulturalną i społeczną dążą do rozwoju i integracji ruchu strażackiego oraz kultywowania jego tradycji i historii. Odznaka nadawana jest przez prezydium zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa pomorskiego.